tkezs
Nem is olyan rgen mg mindenki azt hitte, hogy a 21. szzadra ismeretlen fogalom lesz az tkezs, mert mindannyian tablettk formjban fogjuk magunkhoz venni a tpllkot, Nos, az j vezred mr itt van a nyakunkon, az evs pedig mg mindig nem kerlt le a napirendrl: St, a tpllkozs kulcsfontossg krdss vlt. Mi sem bizonytja jobban, mint hogy annyit emlegetjk az antioxidnsokat s a nvnyekben tallhat klnfle kmiai vegyleteket. -Most kezddik a tpllkozs msodik aranykora- fogalmaz Mark Messina kaliforniai tpllkozskutat. Ma frissen felfedezett nvnyi vegyletek forradalmastjk ugyangy a tpllkozst, mint a szzadforduln az els vitaminok. A tudomny eddig fknt azt hangslyozta, hogy a tpllkozsra a vitaminhiny s a betegsgek megelzse miatt kell odafigyelni. A jvben ennl mlyebbre snak a tudsok. Feltrjk, hogy a klnbz tpllkok hogyan hatnak a sejtek szintjn, miknt befolysoljk szervezetnk mkdst. Ami a tablettkat illeti, ma mr egyrtelm, hogy bellk is kell naponta nhny, a hagyomnyos tpllkozs ugyanis nem ad meg mindent a szervezetnek, amire szksge van. Ha egszsgesebben akar tpllkozni s a testslyra is gyel, nem hagyhatja figyelmen kvl a jv vezred hat legnagyobb tpllkozsi trendjt -az egszsges tpllkozs elengedhetetlen sszetevit. Ezek a trendek hatrozzk meg a tpllkozs jvjt, Gykeresen talaktjk az evsrl vallott nzeteinket s azt is, hogy mint esznk a 21. szzadban s azutn.

A jv tpllkozsnak legfontosabb jellemzje a vltozatossg -vallja Dr. Barna Mria, a Magyar tpllkozstudomnyi Trsasg elnke.- lelmiszereinkben ugyanis tnyleg sok a jtkony svnyi anyag s vitamin, de nincs egyetlen olyan lelmiszer sem, amelyben mindent megtallunk. A megolds az, ha sokfle telt fogyasztunk megfelel arnyban, s persze mrtkletesen. Hogy bebizonytsuk, milyen egyszer mindezt a mindennapi tkezsben megvalstani, sszelltottunk egy trendet, amely tele van zletes s fantziads telekkel s receptekkel. gy nemhogy a 21. szzadig, de holnapig sem kell vrnia, hogy kiprblhassa ket. Mindezek eltt azonban lssuk, hogyan segthetnek ezek a trendek.

A tpllkozs univerzumban
Felejtse el a "vitaminnal s svnyi anyagokkal dstott" felirat dolgokat. Ha tnyleg egszsges akar lenni, trjen vissza az alapokhoz! Fogyasszon teljes tprtk teleket, amelyek a nvnyekben tallhat kmiai vegyletek valsgos aranybnyi.
Ezek a csodkra kpes vegyletek tbb min 12 ezer klnbz formban tallhatk meg pldul a gymlcskben, zldsgekben, fokhagymban, szjban, diban, bzacsrban, vrsborban s zld teban.
Vegyk pldul a fokhagymt s vrshagymt. Mivel vitamin s svnyi anyagok jformn egyltaln nincsen bennk, vekig a tpllkpiramis legaljn kkadoztak. Ugyangy a zld tea. Amikor azonban a tudsok felfedeztk, hogy mind a hrom tele van jtkony vegyletekkel, gyorsabban lettek nnepi sztrok.
A fokhagymban s a vrshagymban lv nvnyi vegyletek cskkenthetik a mellrk kialakulsnak kockzatt, a zld teban pedig a klnbz szvbetegsgek eslyeit rontjk. Az eperben lvk meggtoljk az idskori agyr-elmeszesedst, mg a teljes rls gabonban tallhat folsav segtsgvel a rostanyagok mg hatkonyabbak lesznek a vastagblrk ellen. s ez csak a kezdet. A szakemberek szerint mg mindig nagyon keveset tudunk ezekrl a csodlatos vegyletekrl.
Azok a kmiai vegyletek, amelyek szintn nvnyekben tallhatk, hatsukban azonban a ni nemi hormonra hasonltanak, serkentik az immunrendszert, segtenek megrizni az erek rugalmassgt, s megakadlyozhatjk, hogy a ni nemi hormon (sztrogn) bejusson a sejtekbe. Br a szjban van bellk a legtbb, kzel 300 ms nvnyben is megtallhatak, gy mindenfle babban, lhere- s lucernacsrban, valamint a teljes rls gabonkban. Dr. Barna Mria szerint ez utbbibl kell a legtbben fogyasztanunk: Ne rjk be a hagyomnyos finomliszttel! Minl jobban finomtott, minl fehrebb a gabona, annl kevsb rtkes, hiszen a hj alatt tallhatk azok az anyagok, amelyek igazn szksgesek a szervezetnknek. A nvnyekben tallhat kmiai vegyletek gykeresen megvltoztattk az lelmiszerekrl alkotott nzeteinket -vli a kaliforniai kutat, Messina.- Tbb nem lehet egy lelmiszert kizrlag vitamin-, svnyianyag- s rostanyag- tartalma alapjn rtkelni. Ez persze nem jelenti azt, hogy a vitaminoknak s az svnyi anyagoknak leldozott. A szakemberek mg mindig ezeket tartjk a fld legfontosabb elemeinek. De azt gyantjk, hogy a vitaminok s svnyi anyagok ezekkel a jtkony vegyletekkel egytt az igazi tpllkbombk. A j hr pedig az, hogy anlkl, hogy tudnnk, ma is rengeteget fogyasztunk bellk kedvenc teleinkben.
Mgis mennyit? vtizedekbe telhet, mg a tudsok megllaptjk az optimlis mennyisget, s pontosan meg tudjk mondani, milyen viszonyban is vannak egymssal a nvnyekben lv kmiai vegyletek s a tpllkok. Egy azonban biztos: minl tbb gymlcst, zldsget s teljes rls gabont esznk, annl egszsgesebbek lesznk.

A szja
A szja maga olyan csoda, hogy kln fejezetet rdemel. Tele van egyszer sznhidrtokat tartalmaz vegyletekkel, amelyek gtoljk a koleszterin felszvdst. Mr napi 25 gramm szjafehrje 10 szzalkkal is lenyomhatja a koleszterinszintet. A szja nagy mennyisgben tartalmaz olyan vegyleteket is, amelyek cskkenthetik a vgblrk kockzatt azltal, hogy megakadlyozzk a daganatos sejtek nvekedst. St, a szjban sok a fehrjebont enzim mkdst gtl anyag is amely a rkos sejtek enzimmkdsnek akadlyozsval lassthatja a daganat nvekedst. Vgl a szja tele van fitosztrognnel, amely serkentheti az immunrendszert, segtheti a vrednyek rugalmassgnak megrzst s meggtolja, hogy az sztrogn bejusson a sejtekbe. Cskkentheti a hormonokkal kapcsolatos rk (pldul petefszekrk, prosztatark s mellrk) kockzatt, s enyhtheti a klimax kellemetlensgeit.
A 21. szzad tudsai vrhatan j bizonytkokat tallnak majd arra, hogy a fitosztrogn serkenti az agymkdst, segti az alkoholizmus s a magas vrnyoms kezelsben, illetve megakadlyozhatja a hlyogok kifejldst. Mi minden egy egyszer kis babtl! Mennyi kell belle? Napi kt-hrom adag ajnlott (egy adag: 100 g tofu vagy 250 ml szjatej).
Az antioxidnsok
Azt mr tudjuk, hogy az antioxidnsok, amelyek fknt a gymlcskben s zldsgekben tallhatak, cskkentik a szvbetegsgek, a rk, a hlyog s az izleti gyullads kockzatt. A legjabb kutatsok szerint azonban az antioxidnsok, mint az E s C-vitamin, valamint a szeln nem csak egyszeren megakadlyozzk az idskori betegsgeket. Jeffrey Blumberg bostoni tpllkozskutat gy vli, hogy magt az regedst is lassthatjk ezek a vegyletek. Kt nemrg elvgzett vizsglat, amelyek kzl az egyiket embereken a msikat pedig llatokon hajtottk vgre, azt mutatta, hogy az antioxdnsok fogyasztsa meggtolhatja az idskori agyr-elmeszesedst s lelassthatja az emlkezkpessg gyenglst. A tudsok hisznek abban is, hogy az antioxidnsok cskkenthetik a mhnyakrk kialakulsnak kockzatt s lassthatjk az Alzheimerkr kifejldst. Mennyi kell belle? Napi 8-10 adag gymlcs s zldsg, minimum ngy adag teljes rls gabona (a szeln miatt) s egy adag di. 
E-vitamin
Az E-vitamint rdemes naponta szedni, fleg amita a legjabb kutatsok kimutattk, hogy sokkal nagyobb mennyisgre van szksgnk ebbl az antioxidnsbl, mint amennyihez az tkezseink sorn hozzjut a szervezetnk. Az E-vitamin cskkenti a szvbetegsgek kockzatt, meggtolja vagy lasstja az relmeszeseds kialakulst, segthet a szvroham s a szvinfarktus megelzsben, szvmtt utn pedig megknnyti a gygyulst. Az E-vitamin a rk kialakulst is gtolja, ersti az immunrendszert, gy nveli a test termszetes vdkpessgt a betegsgekkel s fertzsekkel szemben. A tudomny elrehaladtval vrhatan jabb jtkony hatsokra derl majd fny, pldul az regeds folyamatnak lelasstsa s az emlkezkpessg megrzse tern. Mennyi kell belle? Kt tanulmny szerint, amelyek tavaly jelentek meg egy amerikai szakfolyiratban, a termszetes E-vitamin ktszer olyan hatkony, mint a szintetikus vltozat, mert a termszetes E-vitamin knnyebben felszvdik az emberi testben. Ha biztos akar lenni abban, hogy eleget eszik belle, vegyen be naponta 100 NE-t a termszetes E-vitaminbl vagy 200 NE-t a szintetikusbl. (NE nemzetkzi egysget jelent. Segtsgvel megtudhatjuk, hogy az egyes vitaminksztmnyek hny egysget tartalmaznak az adott vitaminbl, illetve zldsgekrl, gymlcskrl is tallhatunk ez irny elemzseket).
Omega-3 zsrsavak
A halban lv "jtkony" zsrok, az gynevezett mega 3 zsrsavak cskkentik a szvbetegsgek kockzatt, s hasznosak lehetnek a brbetegsgek, az izleti gyullads vagy az allergia gygytsban. Egyes kutatsok azt mutatjk, hogy az mega-3 fogyasztsnak nvelse enyhti a depresszit s az agresszit is. A csontritkuls megelzsben a tudomny eddig a kalciumot tartotta a legfontosabbnak. Ez azonban vrhatan megvltozik, mihelyt a tudsok jobban belemlyednek az Indiai Egyetemen vgzett kutatsok tanulmnyozsba. Az eredmnyek ugyanis azt bizonytjk, hogy az mega-3 beindtja a kalciumlerakdst a csontsejtekben. Mennyi kell belle? Mg nem llaptottak meg optimlis adagot. A javasolt mennyisg napi 2-10 gramm, ami lehet 3-7 adag 90 grammos zsros halban van meg (lazac, tonhal, hering, szardnia). Ha biztosra akar menni, egyen meg legalbb kt adagot hetente, de kerlje a kiegsztket. A tl sok mega-3 ugyanis nincs j hatssal a vrre. A vralvadshoz nlklzhetetlen vrlemezkk kevsb tapadnak, ha mega-3 van a szervezetben. Ugyancsak kutatsok bizonytjk, hogy az eszkimk, akik sok zsros halat fogyasztanak, ritkn kapnak szvrohamot: szvgrcst azonban gyakrabban, br a tudsok erre mg talltak magyarzatot.
A zldsg s a gymlcs
Az vtizedek alatt felhalmozdott tbbtonnnyi kutatsi anyagbl mindenki tudja, hogy a zldsgben s gymlcsben gazdag trend segti a fogyst, cskkenti a szvbetegsgek, a rk, a cukorbetegsg, a magas vrnyoms, a hlyog s az izleti gyullads kockzatt. Napi 8-10 adag felre cskkentheti a rkos megbetegedsek eslyt. Mindez azonban csak a cscsa annak a jghegynek, amelyet a zldsg- s gymlcsflknek tulajdontott jtkony hatsok alkotnak. A legjabb kutatsok szerint ha tbb zldsget s gymlcst esznk, egszsgesebbek lesznk s tovbb maradunk fiatalok. 1998-ban olasz kutatk 70 v feletti embereket vizsgltak, s megllaptottk, hogy akik legidsebbek voltak kzttk, azok voltak a legegszsgesebbek is. Vajon mi a titkuk? Sokkal tbb zldsget s gymlcst ettek, mint fiatalabb, kevsb egszsges trsaik. A megbetegeds kockzata is cskken, ha az elfogyasztott zldsg- s gymlcsflk mennyisge nvekszik. Bizonytott tny, hogy az lnk sznekben pompz zldsgek s gymlcsk (pl. narancs, grapefruit, fonya, spent s brokkoli) hatkonyabbak, mint a halvnyabb sznek (pl. jgcsap-salta, bann, zeller, kukorica, burgonya). -Az sem mindegy, hogyan troljuk mindezeket. A vitaminok nagyrsze igen rzkeny a hre s a fnyre. Ezrt ha otthon a htben sokig ll a zldsg vagy a gymlcs, nagymrtkben cskken vitamintartalma. A gyorsfagyaszts jobban megrzi a vitaminokat, mgis annl jobb, minl kevesebb id telik el a zldsg vagy gymlcs leszedse s elfogyasztsa kztt. Mennyi kell belle? Rakja meg tnyrjt naponta 8-10 adag rpval, sttzld level zldsgekkel, brokkolival, kivivel, fonyval, eperrel, naranccsal, vagy kelkposztval, s n is megrtheti a 120. szletsnapjt!
tkezsi tippek az j vezred hat tpllkozsi trendjnek szellemben. Kukoricakenyr vagy stemnyek tsztjhoz tegyen egy kis chilit! Spagetti szszba, chili s tonhalsaltba reszeljen srgarpt vagy cukkinit! Konzerv vagy prolt zldsgekre locsoljon egy kis pirospaprika, vagy Tabasco-szszt! Keverje zldsggel a gymlcsket! A saltba tegyen krtt, szibarackot, mlnt, vagy narancsgerezdeket! A konzervlevesekbe tegyen szjababot! Ropogtasson prklt szjt! Zsenge spenthoz egyen grillezett lazacot! A krmlevesekhez tej helyett hasznljon felvert, selymes szjatejet!
|