Glikémiás index
Ha valaki csak néhány kilót szeretne leadni, akkor tudjon róla, hogy a közelmúltban fölfedezték, hogy az éhségérzet viszonylag szorosan összefügg azzal, hogy az elfogyasztott étel milyen mértékben emeli meg a vércukorszintünket. Ennek jelzésére megalkották a glikémiás index (GI) fogalmát. Az index az ételeket a glükózhoz (szőlőcukorhoz) viszonyítva rangsorolja, ami 100 pontot ér. Az 50 alatti érték alacsony, az 50 és 70 közötti közepes, a 70 fölötti magas. Ha csökkentjük az étkezések átlagos GI-értékét, akkor hosszabb ideig érezzük jóllakottnak magunkat.
Ennek fényében kerülendő a "fehér étel" pl.:
a fehér kenyér (73), a zsemle (72), a fánk (76), az édesített gabonapehely (85), a kukoricacsipsz (72), a sósperec (81 ), illetve gyakorlatilag bármi, ami finomlisztből készült.
Kerülendők a magas cukortartalmú termékek pl:
a kóla ( 65.)
Problémásak még:
a gyorsrizs (72), a hasábburgonya (75) a héjában sült krumpli (85). Jobb az újburgonya (57).
A "fehér szabály" alóli kivételek
a tejtermékek (GI-jük 40 vagy kevesebb) és a legtöbb főtt tésztaféle (40-50).
Érdemes minél több rostot fogyasztani. Például :
teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret (53), hosszú szemű vagy barna rizst (55), zöldségféléket (többségük GI-értéke alacsony), gyümölcsöt.
A cukor értelemszerűen kerülendő, de azért érdemes tudni, hogy a tejcsokoládé GI-értéke csak 34.
Mindazonáltal, mivel az elfogyasztott ételek átlagos GI-értéke számít, egy-két szem héjában sült burgonya nem árt, ha salátával és egy szelet hússal esszük. Fogyni szerintem agykontrollos programozással; intenzív mozgással (kedv híján ehhez is programozás ajánlott, s az úszás fogyáshoz nem a legjobb mozgásfajta); és megfelelő étrenddel lehet.
|